Cele strategiczne firmy – jak je wyznaczać?

Każda firma powinna mieć cele strategiczne. Ważne jest, by były one przede wszystkim realne. Jak je wyznaczać? Do czego w ogóle są one potrzebne oraz gdzie szukać pomocy – odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Czym są cele strategiczne firmy?

Każdy z nas ma jakiś cel w życiu. Dla jednych jest nim podwyżka, dla innych kupno samochodu czy zbudowanie domu. Cele te, po ich osiągnięciu, ulegają aktualizacji i znów stawiamy sobie za cel coś innego. Właśnie w ten sposób najkrócej można opisać, czym są cele strategiczne firmy. Rozumiane są one jako to, co chcielibyśmy osiągnąć w przyszłości, nasze zamierzenia, które mamy zamiar spełnić. Zależą one od rodzaju prowadzonego przez nas biznesu, naszych możliwości czy sytuacji na rynku. Celem strategicznym dla lokalnego zakładu fryzjerskiego nie będzie założenie sieci salonów, z kolei wielkie przedsiębiorstwo z branży rybnej nie nastawi się na to, by wejść na rynek stoczniowy. I właśnie w ten sposób płynnie przechodzimy do określenia celów firmy.

Jakie powinny być cele strategiczne firmy?

Jeżeli zarabiasz średnią krajową, z pewnością stawiasz sobie za cel zarabianie więcej, otrzymanie awansu czy zmianę pracy na lepiej płatną. Planujesz to zrobić w ciągu najbliższego roku i wiesz, że masz szansę to osiągnąć. Właśnie taki powinien być cel strategiczny. Przede wszystkim powinieneś go dokładnie i precyzyjnie określić. W planie biznesowym firmy nie możesz napisać „będziemy zarabiać więcej”. Co to znaczy? Jest to wyrażenie, które nic nikomu nie mówi. Czy notując wzrost sprzedaży o 100 złotych spełnisz ten cel? Tak. Czy będziesz zadowolony? Nie. Dlatego wpisz, że „zwiększymy sprzedaż o 20%”. Jednak na tym nie koniec. Cele strategiczne powinny być rozłożone w czasie. Tą większą sprzedaż powinieneś osiągnąć w jakimś konkretnym okresie, np. w ciągu roku. Szczegóły o celach strategicznych znajdziesz w tym miejscu – https://adamgrzesik.pl/cele-strategiczne-firmy/. Najważniejsze, o czym musisz pamiętać to o prostej zasadzie SMART. Jest to akronim od angielskiego Specific, Measurable, Achievable, Realistic, Time-bound, dosłownie znaczący „sprytny”. Kierując się zawartymi w niej poradami, z pewnością zdecydowanie lepiej określisz cele strategiczne swojej firmy.

Gdzie szukać pomocy w ustalaniu celów?

Choć wydaje się, że ustalanie celów strategicznych firmy nie należy do trudnych zadań, w rzeczywistości to wcale nie jest takie proste. Bardzo wiele przedsiębiorstw nie wykorzystuje swojego potencjału w 100% lub przeszacowuje swoje możliwości właśnie z powodu braków celów strategicznych lub nieumiejętnego ich określenia. Zobacz tutaj, jak tego uniknąć. Rozwiązaniem może być pomoc profesjonalisty. Osoby, która zna się na budowaniu zyskownych firm. Kogoś, kto ma doświadczenie w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwami. Jego znalezienie nie musi być trudne, zwłaszcza, gdy skorzystasz z pomocy internetu. Wpisz w wyszukiwarkę hasło „mentoring biznesowy”, „konsultacje biznesowe” czy „cele strategiczne firmy”. W ten sposób poznasz najlepszych doradców w Polsce, którzy pomogą ci w ustaleniu celów strategicznych firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here