Bałagan w firmie? Brak sprawnego przepływu informacji? To znak, że przydałby Ci się sprawny system erp. Dzięki niemu prowadzenie biznesu – niezależnie od wielkości i branży – stanie się znacznie łatwiejsze. Jak dobrać odpowiedni system dla swojej firmy?
Co to jest system erp?
Jest to system aplikacji działających w oparciu o wspólną bazę danych. Służy do gromadzenia, porządkowania oraz integracji informacji.
Cele stosowania
Systemy tego typu stosuje się po to, by skutecznie planować zasoby przedsiębiorstwa. Umożliwiają one porządkowanie przebiegu procesów we wszystkich obszarach funkcjonowania firmy oraz uzyskanie nad nimi pełnej kontroli. Działanie systemu obejmuje między innymi:
– zarządzanie zasobami firmy i rozliczanie ich,
– szybką wymianę informacji,
– optymalizację kosztów oraz zapasów magazynowych.
Korzyści z wdrożenia systemu erp
Wdrażanie systemów tej klasy pozwala na osiągnięcie korzyści wiążących się między innymi z usprawnieniem podejmowania decyzji oraz ujednoliceniem procedur. Ponadto systemy erp mają jeszcze kilka innych zalet.
Obniżenie kosztów
System erp umożliwia automatyzację niektórych czynności i bardziej precyzyjne planowanie produkcji. Dzięki temu można znacznie zmniejszyć koszty pracy oraz zużywanych materiałów.
Oszczędność czasu
Dzięki usprawnianiu procesów takich jak realizacja zamówień, przygotowywanie raportów czy kompletacje magazynowe, wdrożenie systemu erp pozwala na zaoszczędzenie nawet do 90% czasu.
Bezpieczeństwo danych
Cyfryzacja pozwala na zmniejszenie ilości dokumentów papierowych, co pozwala po pierwsze skrócić czas ich przygotowywania, a po drugie zmniejsza prawdopodobieństwo przedostania się danych w niepowołane ręce.
Najpopularniejsze moduły
Dzięki różnorodności modułów systemy erp sprawdzą się w wielu rodzajach firm. Część z nich jest jednak stosowana w praktycznie każdym przedsiębiorstwie.
Moduł kasowy
Moduł ten zawiera informacje dotyczące wszelkich transakcji przeprowadzonych przez firmę. Można w nim umieścić także informacje na temat planowanych wydatków.
Moduł księgowy
Podstawową rolą księgowości erp jest umożliwianie rejestracji zdarzeń gospodarczych. Dzięki dostarczaniu przez system odpowiednich rejestrów i przypisów osoba obsługująca moduł nie musi posiadać dużej wiedzy na temat księgowości.
Moduł sprzedażowy
Celem tego modułu jest wspomaganie całego procesu zachodzącego od złożenia przez klienta zamówienia do sprzedaży. Obejmuje więc również zadbanie o odpowiednią ilość wyrobów na magazynach oraz ich wycenę.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.