Termin fleksografia wielu z nas może niewiele mówić ze względu na swoją enigmatyczność, ale stykamy się z nią na co dzień – wystarczy pójść do sklepu albo nawet zajrzeć do lodówki czy do szafki w łazience. Chodzi tutaj o technikę drukarską, która wykorzystywana jest na masową skalę do produkcji m.in. opakowań.
Co warto wiedzieć o druku fleksograficznym?
W przypadku druku fleksograficznego stosuje się szybkoschnące farby i elastyczne matryce, co pozwala na stworzenie nie tylko płaskich, ale też wypukłych nadruków. Technologia cieszy się ogromną popularnością w produkcji opakowań, przede wszystkim artykułów spożywczych i kosmetycznych.
Na korzyść fleksograficznego druku przemawia jego uniwersalność, szerokie zastosowanie i ekonomia. Szybkie schnięcie wydruków zapewnia nie tylko na skrócenie czasu produkcji, ale też jej kosztów. W porównaniu z tradycyjnymi technikami druku fleksografia okazuje się być najbardziej opłacalna – można liczyć zarówno na wysoką jakość, jak i na relatywnie niewielkie koszty.
Gdzie sprawdza się druk fleksograficzny?
Fleksografia wiodła prym na początku przede wszystkim w produkcji różnego typu opakowań, co jednak z biegiem czasu uległo zmianie. Obecnie jej zastosowanie jest dużo szersze, obejmuje też w dużym stopniu branżę tekstylną i poligraficzną. Technologia została mocno ulepszona, przez co obecnie cieszy się ogromną popularnością – przystępne ceny nie odbijają się na jakości. Można wręcz mówić o precyzji, dbałości o najmniejsze detale, pięknie odwzorowanych kolorach.
Metodę fleksograficzną wykorzystuje się do produkowania etykiet, toreb, opakowań – kartonowych, tekturowych, plastikowych. Uzyskiwane wydruki są zawsze wysokiej jakości. Można również mówić w pewnym stopniu o ekologii, gdyż ilość zużywanych środków chemicznych jest mocno zredukowana.
Druk fleksograficznym w praktyce
To jak obecnie wygląda proces druku fleksograficznego w dużym stopniu odbiega o tego, co miało miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Wraz z upływem czasu technologia została mocno unowocześniona. Zwiększono też nadzór nad produkcją, co miało wpływ na wzrost jakości wydruków.
Coraz większą uwagę zaczęto przykładać do optymalnego ustawienia maszyn, płyt i podłoża. Zwiększyła się wydajność produkcji, w większym stopniu wykorzystuje się potencjał dostępnych urządzeń.