Nauka poprzez zabawę

Nie od dzisiaj wiadomo, że dzieci, szczególnie te najmłodsze, najefektywniej uczą się poprzez zabawę. Dlatego tak duży nacisk kładzie się dziś na to, by zajęcia w przedszkolach i szkołach były zróżnicowane i atrakcyjne dla małych uczniów, często zdarza się też, że nauka odbywa się przy pomocy przedstawień, konkursów czy innych imprez dla dzieci.

Dlaczego nauka poprzez zabawę jest tak ważna i skuteczna?

Poprzez zabawę dzieci w naturalny sposób zdobywają wiedzę o otaczającym je świecie, mogą to być zabawy samodzielne, z rodzicami i innymi członkami rodziny, zabawy w grupie rówieśniczej czy ze zwierzętami. Podczas zabawy dzieci wykazują się i rozwijają kreatywność, koncentrację, wytrwałość oraz umiejętność rozwiązywania nawet bardzo złożonych problemów i łamigłówek.Szczególnie ważna jest integracja w grupie, dlatego warto zabierać swoje pociechy na różnorakie imprezy dla dzieci, szczególnie jeśli nie mają rodzeństwa i nie uczęszczają do żłobka lub przedszkola.

Jakie są formy nauki poprzez zabawę?

Uczyć się poprzez zabawę możemy już od pierwszych miesięcy naszego życia. To dzięki obserwowaniu zabawek czy swojego odbicia w lusterku, niemowlęta mają motywację do podnoszenia główki i turlania się na boczki. Nieco większe dzieci uczą się na spacerze, w sklepie czy w domu- po prostu w formie zabawy, towarzysząc nam w czynnościach dnia codziennego przyswajają wiedzę i umiejętności jak przysłowiowa gąbka.

Istnieją również bardziej zorganizowane formy takiej nauki dla dzieci: wiele instytucji kulturalno- oświatowych proponuje warsztaty, na przykład czytelnicze, kulinarne czy techniczne prowadzone właśnie w duchu pedagogiki zabawy. Także większe miasta organizują, szczególnie w okresie letnim, różne imprezy dla dzieci, takie jak festyny, bale, koncerty czy wydarzenia sportowe. Każde dziecko na pewno wyjdzie z takiego eventu bogatsze o nowe doświadczenia.

Na zakończenie

Nabywanie nowych umiejętności, wiedzy i kompetencji społecznych nie zawsze musi kojarzyć się z trudem, nieprzyjemnością, ciężką i mozolną pracą. To od nas, dorosłych osób, zleży to, w jaki sposób będzie odbywało się nauczanie nowych pokoleń. I chociaż pewnych rzeczy, takich jak na przykład nauka tabliczki mnożenia czy reguł ortografii, mały człowiek po prostu musi się nauczyć, to naszym zadaniem jest, aby odbywało się to w takiej otoczce i atmosferze, która zachęci dziecko do dalszej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here