Marketing wewnętrzy czy w formie outsourcingu?

Właściwie każda, nawet najmniejsza firma powinna wdrożyć działania marketingowe, które umożliwią jej zaistnienie na rynku. Zwłaszcza w branżach, które generują dużą konkurencję. Pytaniem jest zaś nie „czy?” ale „jak?”. Do wyboru mamy właściwie dwie opcje – outsourcing marketingu, czyli zatrudnienie specjalistów z zewnątrz bądź stworzenie firmowego działu, który zajmie się marketingiem i reklamą.

Ustalenie zakresu działań

W zależności od branży oraz „rozmiarów” firmy powinniśmy zdecydować się na formy marketingu, które interesują nas najbardziej. Jeśli prowadzimy sklep internetowy, nie obejdziemy się bez dobrego e-commerce managera oraz specjalisty z branży SEO, a z czasem także content marketingu. Jeśli prowadzimy restaurację, prawdopodobnie powinniśmy zainwestować w social media managera. Wiele zależy zatem od tego, co oferujemy potencjalnym klientom, ale także od naszych zamiarów i celów. Wszelkie działania – marketingowe czy też nie – powinny zaczynać się od wskazania celu, do którego będziemy dążyć.

Samodzielnie czy z firmą zewnętrzna?

To, z kim osiągniemy ten cel, jest niezwykle istotne. Zdecydowanie się na zatrudnienie firmy zewnętrznej może okazać się dużo bardziej bezpieczne dla małych i średnich firm, które nie śledzą branży marketingowej i nie zajmują się najnowszymi trendami. Lepiej zatem dowodzenie w tych kwestiach przekazać zespołowi specjalistów. Outsourcing pozwala nam na bardzo szeroko zakrojone działania, gdyż zwykle tego typu firmy łączą w sobie różne działy marketingu, by dostosować się do zapotrzebowania klientów. Poza tym nierzadko zatrudnienie zewnętrznej firmy wiąże się z niższymi kosztami, niż w przypadku tworzenia działu wewnętrznego. Mają oni bowiem dostęp do specjalistycznych programów i narzędzi, za które nie musimy płacić. Nierzadko możemy także wybrać pakiet usług, który – sukcesywnie, przy wzroście dochodów – będziemy mogli poszerzać. Przykład tego typu oferty w zakresie pozycjonowania znaleźć można na http://www.seomariusz.pl/.

W opozycji stoi dział wewnętrzny, który często stanowi najlepsze rozwiązanie w dużych firmach. W ten sposób tworzą one własny zespół specjalistów zajmujący się i specjalizujący jedynie wybranym zagadnieniem. Umożliwia to zapewnienie wyłączności w działaniach marketingowych ale także wiąże się z większą kontrolą przełożonych, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Duże przedsiębiorstwa również korzystają z outsourcingu – na przykład dużych domów mediowych, które tworzą dla nich kampanie reklamowe.

Oba rozwiązania mają swoje zalety, jednak musimy pamiętać o tym, że dla nas najważniejsze – i najbardziej opłacalne – jest zlecenie działań marketingowych prawdziwym specjalistom. Czy będą oni wewnątrz czy na zewnątrz naszej firmy, to zależy już tylko od nas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here