W poniższym artykule zaprezentuję kilka pomysłów na stworzenie ściągi niedużych rozmiarów i odpowiednie jej ukrycie. Każdy z nas, bez względu na wiek i szkołę, do jakiej uczęszcza, może zapomnieć przygotować się na niezwykle istotny egzamin. Albo może się okazać, że choć bardzo się staramy to jakaś partia materiału nie chce nam wejść do głowy i potrzebne będzie inne rozwiązanie. Wówczas musimy przygotować odpowiednie ściągi, zwane inaczej pomocą naukową. Nie ma z tym problemu, jeśli materiał nie jest obszerny i starczy nam napisać tylko skróty myślowe. Jednak co zrobić, gdy tekstu jest naprawdę dużo, a my przecież musimy go zmieścić na niewielkiej przestrzeni?
1
Przede wszystkim musimy usiąść wygodnie na swoim miejscu pracy i skupić się na tym, co chcemy zrobić. Następnie powinniśmy wyjąć wszystkie niezbędne narzędzia pracy, takie jak: kartka, marker i długopis. Gdy tak już będziemy przygotowani, trzeba na spokojnie przeanalizować, co będzie naprawdę ważne z materiału, z którego ma być przeprowadzony sprawdzań. Jakie pojęcia, znaki, o jakie wzory, nazwy i daty mogą być pytania, bo tylko wtedy będziemy mieli szansę zanotować na naszej ściądze wszystko to, co może okazać się być niezbędne, do uzyskania wysokiej oceny.
Warto te krótkie informacje podkreślić na kolorowo markerem, aby od razu rzucały nam się w oczy, jednak powinniśmy unikać zamazywania ich, bo na tak małej powierzchni, mogą się później okazać nieczytelne
2
Kiedy będziemy mieli już wszystkie najważniejsze informacje przygotowane, należy je nanieść na ściągę. W tym celu, trzeba wziąć niewielki kawałek kartki w kratkę, taki aby idealnie mieścił się w naszej dłoni. Następnie bardzo drobnymi literkami, należy wpisywać wybrane przez siebie wcześniej pojęcia razem z odpowiedziami na nie. Wówczas będziemy wiedzieli, co one znaczą, kto to był, albo do czego się ten wzór odnosi. Dla pewności, że nic się nie rozmaże, możemy taką ściągę okleić przezroczystą taśmą klejącą, dzięki czemu też będzie ona bardziej wytrzymała.
3
Jeśli ściąga jest już przygotowana, należy ją schować do piórnika, aby o niej nie zapomnieć. Na początku lekcji powinniśmy ją przenieść do swojej dłoni, tak aby nie było jej widać, a jednocześnie, żebyśmy sami mogli na nią co chwilę spoglądać. Niewielką karteczkę można też położyć na kartce ze sprawdzaniu i przykryć ją ręką, co także ułatwi przepisywanie z niej wiedzy. Dziewczyny mogą taką karteczkę przyczepić taśmą klejącą w połowie uda i założyć krótką spódniczkę. Tutaj jednak trzeba uważać, aby zbytnio nie wpatrywać się pod ławkę. Poza tym takie rozwiązanie może się najlepiej sprawdzić w przypadku nauczycieli płci męskiej, którzy mogą się obawiać, że prośba o ewentualne odsunięcie spódniczki, nie będzie brzmiała zbyt dobrze. Jakiego rozwiązania do ukrycia ściągi nie wykorzystamy, powinniśmy zawsze pamiętać, że kartka z nią musi mieć odpowiednią wielkość. Nie może być za mała, bo ciężko będzie nam ją odczytać, ani nie może być za duża, bo wówczas trudno będzie ją nam ukryć.