Dla wielu ludzi odpowiedź na to pytanie jest prosta. Trzeba wybrać taki kierunek, który pomoże nam w przyszłości sporo zarobić. Jednak wybór studiów nie jest tak prosty, jakby mogło się wydawać. Jeśli nie dopasujemy ich do naszych zainteresowań i charakteru, to może się okazać, że będzie to dla nas bardzo męczący czas.
1
Warto rozważyć wybór kierunku, który jest mało znany, albo bardzo specjalistyczny. Wówczas będziemy ekspertem w danej sprawie, a to często jest pożądane na rynku.
2
Ważne, aby dany kierunek choć trochę cię interesował. Wówczas nauka będzie łatwiejsza i pójdzie szybciej, a cały okres studiowania będzie przyjemnym wspomnieniem.
3
Podczas wyborów odpowiedniego kierunku, nie sugeruj się tym, co robią twoi znajomi.
4
Studiując na nowych kierunkach, masz pewność, że przez kilka kolejnych lat na rynku, będzie spore zapotrzebowanie na takich ekspertów.
5
Sprawdź proponowane wymiany między studentami, praktyki i staże, które oferowane są przez uczelnię. Sprawdza się to później przy CV.
6
Przemyśl, czy ma to być prywatna czy publiczna szkoła. Każda ma swoje zalety i wady. Ale prawda jest taka, że jeśli będziesz chciał się naprawdę uczyć, to będziesz to mógł zrobić, i tutaj, i tutaj.
7
Sprawdź, które miejsce w rankingu wszystkich uczelni, zajmuje ta, którą bierzemy pod uwagę, jeśli chodzi o nasze studia.
8
Zapoznaj się z opiniami o różnych uczelniach i kierunkach
9
Sprawdź program uczelni i to, jakie specjalizacje są nam na nich oferowane.
10
Coraz częściej pojawiają się opinie, że zaczyna u nas brakować inżynierów. Może warto się zastanowić, czy politechnika nie będzie dla nas odpowiednim wyborem?
11
Przemyślmy czy wolimy studia stacjonarne czy zaoczne. Przy tych drugich jednocześnie pozyskujemy wiedzę i nowe doświadczenia, w pracy którą musimy mieć, aby móc opłacić takie studia. Co prawda starsi pracodawcy mogą uważać osoby po studiach zaocznych za niedouczone, jednak prawda jest taka, że coraz częściej pracodawcy doceniają taką organizację życia, pozwalającą na jednoczesną naukę i pracę.
12
Warto jednak sprawdzić, czy możemy sobie na danym kierunku pozwolić na naukę w trybie zaocznym. Na politechnice jest wiele praktycznych wiadomości, które na zaocznych studiach są mocno zmniejszone. Jeśli chcemy tą wiedzę wykorzystywać na co dzień, warto tutaj rozważyć studia dzienne.
13
Musimy sprawdzić odległość, jaką będziemy mieli na uczelnię. Im będzie ona bliżej rodzinnego domu, tym częściej będziemy mogli w nim bywać. To też sprawi, że będziemy odciążeni trochę finansowo, bo wyjazdy do rodziny z pewnością będą wiązały się z zapewnieniem chociażby jedzenia na kilka dni.
14
Powinniśmy się nastawić, że studia, to dopiero wstęp do kariery zawodowej. Nie mamy co się nastawiać, że od razu po ich zakończeniu zaczniemy pracować w zawodzie i wykonywać najważniejsze zadania. To przyjdzie z czasem, wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Studia dają nam do tego niezbędne narzędzia, potrzebną wiedzę i uczą nas wielu przydatnych umiejętności, jednak dopiero późniejsze ich rozwijanie sprawi, że będziemy mogli się spełnić