Jak utylizować zużyty olej spożywczy

Wiele osób, które smażą potrawy na olejach spożywczych wylewają je do umywalki. To podstawowy błąd, który nigdy nie powinien mieć miejsca. Utylizacja oleju powinna być bardziej odpowiedzialna. Nie należy kierować się wtedy wygodą czy oszczędnością czasu. Tłuszcze kuchenne łatwo akumulują się na rurach odpływowych, przez co dochodzi do ich zatykania i pękania. Można wtedy zalać całe mieszanie. Prawie 50% zgłaszanych u hydraulika niedrożności rur wynika z niepoprawnej utylizacji. Jak w takim razie pozbyć się olejów spożywczych?

Wyrzucenie do śmieci

Najprostszą metodą utylizacji jest wyrzucenie oleju do śmieci. Najlepiej posłużyć się specjalnymi papierowymi ręcznikami. Metoda ta sprawdza się najlepiej, jeżeli tłuszczu jest stosunkowo mało. Należy pamiętać, żeby tłuszcz, który wrzucamy do kosza nie był gorący. Warto postarać się, żeby nie wlewać go w formie płynnej. Jeżeli nie ma pod ręką ręcznika to można olej zmieszać z trocinami czy piaskiem.

Ponowne użycie

Utylizacja oleju może być bardziej oszczędna. Większość osób używa tłuszczów kuchennych zaledwie jeden raz. Warto wspierać takie akcje jak „Zero Waste”, gdzie część produktów wykorzystuje się wielokrotnie. Olejów nie można jednak wykorzystywać ponownie w każdej sytuacji. Należy pamiętać, że ich temperatura nie może przekraczać 190°C – unika się wtedy spalenia tłuszczów. Nie należy ponadto mieszać różnych rodzajów tłuszczy. Używać należy albo rzepaku, albo słonecznika – nigdy nie należy ich łączyć.

Trzeba też przecedzić użyty olej. Oddziela się wtedy starą żywność z patelni od tej nowej. Olej musi być przechowywany w specjalnych, nieszczelnym pojemniku, bez dostępu do powietrza. Zachowa to jego świeżość i nie dochodzi przez to do procesu jełczenia.

Przetworzenie

Najbardziej nietypowym sposobem może być oddanie oleju do przetworzenia. Mało osób wie, że można go wykorzystać w celu napędzania samochodów bio-dieslami. Wykorzystaniem olejów zajmuje się coraz więcej uczelni, które szukają alternatyw dla tradycyjnych paliw kopalnych. Organizowane są częste zbiórki na terenie całego kraju. Trzeba jedynie zorientować się z wyprzedzeniem gdzie. Utylizacja oleju może przesłużyć się społeczeństwu bardziej niż bylibyśmy sobie w stanie wyobrazić.

Oddanie na specjalne zbiórki

Marnowanie żywności to jeden z większych problemów z jakim mierzy się współczesny świat. Jeżeli kupiliśmy za dużo tłuszczy to możemy oddać je potrzebującym. Nie będą oni też narzekali na tłuszcz zużyty wcześniej. Specjalne zbiórki organizowane są szczególnie często przed Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą. Najlepiej nie oddawać pojedynczych butelek, ale zebrać ich większość ilość. Najlepiej przelać oleje do jednego, wspólnego pojemnika.

Organizatorzy zbiórek wymyślili naprawdę ciekawe sposoby na wykorzystanie takich tłuszczy. Część z nich stosuje się do stworzenia mydeł czy lampek olejnych. Można zrobić takie środki samemu, przeglądając odpowiednie poradniki w Internecie. Oleje można też wykorzystać do golenia czy smarowania łopat odśnieżających. To z pewnością lepszy sposób ich użycia niż niszczenie własnych rur odpływowych czy kanalizacji.

Dodatkowe informacje o ekologicznej utylizacji zużytego oleju gastronomicznego znajdziesz na stronie TrafinOil.pl – dowiedz się więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here