Dzisiaj ludzie porozumiewają się między sobą przede wszystkim poprzez telefon i Internet. Wolimy napisać sms-y, e-maile, używamy komunikatorów, zakładać konta na portalach społecznościowych, pisać komentarze na forach, niż spotkać się i normalnie porozmawiać, bezpośrednio. Nie widzimy wówczas wyrazu twarzy osoby z którą rozmawiamy, jej gestów, spojrzeń, a to sprawia, że ucieka nam spora część przekazu, jaki chce nam ona dać, przez co możemy ją źle zrozumieć. Obrazki nie zastąpią mimiki, do tego, w ten sposób bardzo łatwo można kłamać. Rozmowy twarzą w twarz są ważne, dlatego warto wiedzieć, jak je przeprowadzać.
Początek jest bardzo ważny
Każde spotkanie trzeba zacząć od przywitania się. Od tego jak to zrobimy, będzie zależało pierwsze wrażenie jakie wywrzemy na rozmówcy, a więc też to, jak ona będzie się do nas odnosić. Trzeba zdecydowanie podać dłoń i ją uścisnąć, a także życzliwie się uśmiechnąć.
Patrzenie w oczy.
Trzeba pamiętać o kontakcie wzrokowym. Potwierdza to, że słuchamy drugą osobę, skupiamy się na tym co do nas mówi i jesteśmy zainteresowani tym, co chce nam powiedzieć. Nie może to być rzecz jasna uporczywe wpatrywanie się, ale zwyczajne, naturalne spoglądanie. Przy zbyt intensywnym wpatrywaniu się, nasz rozmówca może się zamknąć w sobie i niczego się nie dowiemy.
Ruchy twarzy.
Istotna jest mimika twarzy. Powinna pasować do tematu i atmosfery przy rozmowie. Jeśli rozmawiamy o czymś smutnym, to nie możemy robić głupich min. Przy przyjemnych tematach, powinniśmy się uśmiechać. Mimika pokazuje co w tej chwili czujemy, ale też może zdradzić co myślimy.
Układ ciała.
Całe nasze ciało jest ważne podczas rozmowy. Pokazujemy za jego pomocą nasz stosunek do drugiej osoby. Powinniśmy więc być wyprostowani, ale nie za mocno, bo możemy wyglądać na spiętych. Nie powinniśmy się garbić, bo będziemy sprawiali wrażenie niezbyt pewnych siebie podczas konwersacji.
Odległość.
Nie możemy stać zbyt blisko, bo będzie to przytłaczające i nieprzyjemne. Nie możemy też być za daleko, bo stworzymy granicę i będziemy wymuszać potrzebę głośniejszego mówienia. Dodatkowo każdy ma inną strefę komfortu i trzeba to wziąć pod uwagę.
Gesty.
Jeżeli podczas rozmowy wyrażamy się gestami, to warto próbować nad tym zapanować. Nadmierna gestykulacja może rozpraszać rozmówce, a także doprowadzić do sytuacji, w której kogoś niechcący uderzymy.
Wygląd.
Musimy strój i makijaż dopasować do okazji. Na spotkania z przyjaciółmi możemy wybierać luźne stylizacje. Do pracy lepiej zadbać o bardziej wyważony strój i umalowanie. Przy sylwestrowym szaleństwie, my także możemy trochę zaszaleć.
Odwrotne strony.
Powinniśmy się próbować postawić w roli naszego rozmówcy. Zastanowić się, co byśmy zrobili na jego miejscu, jak byśmy się zachowali, jakie decyzje podjęli.
Słuchaj aktywnie.
Warto podczas rozmowy od czasu do czasu, powtarzać swoimi słowami, to co usłyszeliśmy od rozmówcy. Wówczas będziemy mogli się upewnić, czy dobrze go zrozumieliśmy.
Sposób mówienia.
Ważne jest, czy mówimy swobodnie, czy się nie zacinamy, czy nie widać po nas zdenerwowania. Nie możemy mówić zbyt głośno, ani za cicho, bo wówczas rozmowa dla nikogo nie będzie przyjemna.