Pomysł na stworzenie firmy jest równie istotny, jak jego wprowadzenie w życie. Na zajęciach dotyczących przedsiębiorczości, zapewne słyszałeś, że „przed rozpoczęciem działalności MUSISZ stworzyć biznesplan” powtarzane, jak mantrę. Czy rzeczywiście jest to konieczne? Ten modelowy projekt może w kompleksowy sposób pomóc przeanalizować Ci strukturę rynku, potrzeby oraz pomóc zaplanować, jak zamierzasz wykorzystać szanse i zagrożenia. Co więcej, najbardziej profesjonalne biznesplany zakładają również, jak będzie wyglądało najbliższe kilka lat pod względem finansowym. Jeżeli chcesz wytłumaczyć, czym się będziesz zajmować w przyszłości lub zaplanować najważniejsze kroki, stworzenie biznesplanu może okazać się konieczne.
Do czego potrzebuję biznesplanu?
Biznesplan jest niezbędny w sytuacji, gdy chcesz znaleźć inwestorów. Plan na piśmie jest też potrzebny, gdy planujesz wziąć kredyt. Szczegółowość danych praktycznie zawsze jest zależna od inwestorów. Taki plan musi zawierać informacje dotyczące: celów, czynników ryzyka, wykorzystania dochodów, prognozowanych sprawozdań finansowych oraz analizą wyników i założeń związanych z przyszłością. Dokument przedstawiający wszelkie powyższe informacje pozwoli inwestorom i aniołom biznesu zdecydować, czy chcą angażować się w to przedsięwzięcie.
Podobnie wygląda sprawa z instytucjami finansowymi, dla których podstawą do wydania pozytywnej decyzji o kredycie jest poprawnie sporządzony biznesplan wraz z masą innych dokumentów. Zanim jednak wybierzesz bank, w którym chcesz wziąć kredyt, odwiedź stronę matchbanker.pl, gdzie za darmo porównasz wiele ofert różnych instytucji w kilka minut.
Co z nowościami rynkowymi?
Nie każda idea jest podobna do już istniejącej na rynku. Czasami dany produkt lub usługa jest tak unikalna, że przeprowadzenie analizy rynkowej jest niemożliwe. Co w takim przypadku? Oczywiście nic na siłę! Jeżeli cena, marketing i dystrybucja nie są przewidywalne, nie ma sensu tworzyć hipotez i widełek, które przedstawiają nieprawdopodobnie różne od siebie wartości.
Stworzenie biznesplanu może także okazać się szkodliwe dla organizacji, jeżeli przedsiębiorca początkowo wskaże błędną ścieżkę rozwoju i nie będzie miał możliwości na przeprowadzenie korekty. Zastanów się, czy Twojej firmie przyda się biznesplan, jeżeli nie jesteś w stanie podać nawet przybliżonych wartości liczbowych.
Podejmij decyzje łatwiej
Jeżeli masz odpowiednie dane, do przyjęcia niezbędnych założeń w swoim planie, warto go stworzyć. Nie po to, aby go prezentować osobom trzecim, ale po to, aby zorientować się, które z decyzji będą optymalne dla całej organizacji. Jeżeli nie możesz podjąć decyzji samodzielnie albo nie wiesz, co będzie odpowiednim posunięciem, takie rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze. Może nawet doprowadzić do rozwinięcia planu o kolejny pomysł, który przyniesie kolejne dochody. Spróbuj stworzyć taki biznesplan, który pozwoli Ci rozwinąć skrzydła zawodowo. Powodzenia!