Prawo pracy określa nie tylko prawa pracowników, ale także jego obowiązki. Każdy pracownik powinien więc znać chociaż jego podstawy. Szczególnie w przypadku, gdy szukasz swojej pierwszej pracy.
Rodzaje umów o pracę
W Polsce wyróżniamy 3 rodzaje umów o pracę. Warto wiedzieć, jakie korzyści ma dla nas każdy z rodzajów.
- Umowa o pracę – jest ona najbardziej korzystna dla pracowników. Musi się w niej znaleźć czas pracy, jej rodzaj, wynagrodzenie oraz strony umowy. Prawo przewiduje możliwość zawarcia jej w formie ustnej, jednak potrzebne jest na to pisemne potwierdzenie.
- Umowa zlecenie – jest ona elastyczniejsza niż umowa o pracę. Jej zasady określa Kodeks Cywilny. Umowę zlecenie od umowy o pracę odróżnia brak konieczności wykonywania pracy w ściśle określonym miejscu i czasie. Umowa zlecenie dopuszcza niewypłacanie wynagrodzenia co miesiąc, a nawet pracę bez pensji. Podobnie jak w przypadku umowy o pracę, w umowie zlecenie muszą znaleźć się wynagrodzenie, zakres czasowy oraz obszar współpracy.
- Umowa o dzieło – podobnie jak umowa zlecenie, jest umową cywilnoprawną. Podpisując ten typ umowy warto przede wszystkim dopilnować, by dokładnie zostało określone zadanie, które należy wykonać na rzecz pracodawcy. Umowa o dzieło dopuszcza niematerialne formy wynagrodzenia, warto więc przyjrzeć się również tej kwestii.
Na jakie zapisy zwrócić uwagę w umowie o pracę?
Nie od dziś wiadomo, że nieznajomość prawa szkodzi. Nie znając przepisów łatwo więc zgodzić się na rozwiązania, które nie są zgodne z prawem. Przykładem takiego zapisu może być rozwiązanie umowy za porozumieniem stron w trybie natychmiastowym. Polskie prawo zakłada ochronę trwałości pracy, więc w przypadku podpisania takiej umowy i decyzji pracodawcy mamy prawo się od niej odwołać, a nawet wystąpić o zadośćuczynienie. Nielegalnym zapisem będzie również kara pieniężna w przypadku rezygnacji z posady. Kobiety powinny zwracać uwagę na zapisy o możliwości rozwiązania umowy za porozumieniem stron w przypadku zajścia w ciążę. Prawo chroni kobiety ciężarne, więc nie muszą się one godzić na tego typu zapisy.
Co w przypadku, gdy pracodawca nie respektuje naszych praw?
Zanim podpiszemy umowę, warto ją dokładnie przeczytać. Jednak, gdy zdarzyło nam się wcześniej podpisać umowę zawierającą zapisy niezgodne z prawem i pracodawca chce je wobec nas egzekwować nie należy popadać w panikę. W takim wypadku należy zasięgnąć pomocy prawnej. Można skorzystać z pomocy znanego prawnika lub poszukać pomocy w Internecie wpisując hasła typu: adwokat Wrocław.