Co roku pod koniec wakacji, miliony studentów stają przed problemem związanym ze znalezieniem miejsca, w którym mogliby zamieszkać na czas studiów. Wbrew pozorom, to nie jest taka prosta sprawa, a co się z tym wiąże, pojawia się tutaj wiele pytań. Czy wybrać pokój w akademiku, stancję u kogoś starszego wiekiem, czy może mieszkanie, w którym będą sami studenci? Jak zawsze wszystko ma swoje plusy i minusy, dlatego na spokojnie trzeba przeanalizować wszystkie propozycje, jednak trzeba wiedzieć, jakie kryteria są ważne.
1
Ile zapłacimy?
Dla wielu studentów, najważniejszym kryterium podczas wybierania miejsca do zamieszkania, okaże się być cena. W takiej sytuacji może się okazać, że najbardziej korzystna będzie oferta akademików, jednak tutaj poza chęcią ulokowania się w nich, trzeba spełnić określone kryteria, takie jak odległość od domu rodzinnego, jak i dochód na osobę w rodzinie. Jeśli podanie o akademik zostało odrzucone, można spróbować przez kilka tygodni mieszkać u znajomych, a potem jeszcze raz zapytać o akademik, może akurat ktoś zrezygnował ze swojego miejsca.
2
Ile kilometrów mamy do uczelni?
Jeżeli zależy nam na tym, aby mieć blisko do uczelni, to również akademik będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem. Nawet jeśli znajduje się trochę dalej od uczelni, to z pewnością gwarantuje nam dobre z nią połączenie. Kiedy szukamy mieszkania do wynajęcia, musimy się liczyć z tym, że im bliżej uczelni będzie się ono znajdowało, tym większa będzie jego cena. Dlatego też wszystko trzeba tutaj bardzo dokładnie przemyśleć. Oczywiście możemy znaleźć tanie, a ładne lokum, jednak musimy się uzbroić w cierpliwość, bo szukanie takiego lokum zazwyczaj jest długotrwałe i czasochłonne. No i oczywiście nie możemy tego zostawiać na ostatnią chwilę, bo wówczas ceny mieszkań oferowanych pod wynajem, gwałtowanie rosną.
3
Jakie mamy priorytety?
Warto też pomyśleć, co będzie spełniało nasze oczekiwania. Jeśli chcemy się uczyć przez cały rok i nie chcemy tego zostawiać na samą sesję, to warto pomyśleć o wynajęciu jakiejś spokojnej stancji. Powinniśmy jednak też wiedzieć, że w akademikach znajdują się specjalne pokoje do nauki, w których będziemy mieli cisze. Znajdują się one zazwyczaj blisko biblioteki, dzięki czemu będziemy mieli blisko do wszelkich pomocy naukowych. Może się też okazać, że korzystając z takich miejsc w akademiku, znajdziemy więcej osób podobnych do nas, a to będzie ułatwiało wymienianie się niezbędnymi informacjami.
4
Jak patrzymy na swoją prywatność?
Jeżeli czujemy się bardziej samotnikami, lubimy posiedzieć z książką i nie lubimy głośnych imprez, to lepszym rozwiązaniem może być stancja. Wówczas sami będziemy mogli decydować, kiedy chcemy przebywać w czyimś towarzystwie, a kiedy wolimy samotność. Jednak, jeśli lubimy towarzystwo, uwielbiamy, gdy ciągle coś się dzieje, to powinniśmy starać się o miejsce w akademiku. Dzięki temu będziemy mieli okazję zawrzeć przyjaźnie na całe życie, a do tego jeszcze, będziemy mieli możliwość, wzięcia udziału w niezapomnianych i spontanicznych przeżyciach.