Rynek daj możliwości dla recyklingu
Szeroko rozumiana utylizacja odpadów to bardzo dochodowy biznes. Nawet jeżeli nazwiemy go umownie „brudnym” biznesem, to ze względu na stale wytwarzane odpady i ciągłą konieczność ich składowania czy przetwarzania, popyt na takie usługi zawsze będzie. A gdy do tego dochodzą przepisy narzucające pewien poziom recyklingu…
Recykling odpadów stał się bardzo dochodowym biznesem, zwłaszcza w ostatnich latach. Na pewno jedną z przyczyn było pojawienie się przepisów wymuszających uzyskanie odpowiednich poziomów utylizacji części odpadów.
Jednym z formalnych wymogów, narzucony przez Unię Europejską w 2018 roku, jest obowiązek recyklingu przynajmniej 55% odpadów komunalnych do roku 2025 i a 65% do 2035. Obecnie w Polsce będzie to gdzieś w okolicach 35%, co pozostawia ogromne pole do działania dla firm zajmujących się przetwarzaniem odpadów.
Przepisy przepisami. Jest jeszcze coś takiego jak zwykła dbałość o nasze środowisko oraz cała gospodarka śmieciowa, nakazująca ich odpowiednie składowanie i przetwarzanie, by zwyczajnie nie utonąć we własnych odpadach. To wszystko sprawia, że firmy z tej branży raczej nie narzekają na brak popytu na swoje usługi, więc w teorii powinny nieźle zarabiać i być zwyczajnie rentowne.
Spółki z recyklingu na giełdzie
Na giełdzie jest kilka spółek zajmujących się recyklingiem, z czego większość radzi sobie świetnie i notuje znaczące wzrostu w bieżącym roku. Przykładowo jeden z liderów w tej branży, MO-BRUK kosztował na początku 2021 około 230 PLN za akcje. Dzisiaj ta cena przekracza 320 PLN. Inwestorzy nieźle też zarabiają na wzroście akcji spółek Orzeł Biały czy Krynickiego Recyklingu. Łącznie na GPW mamy 4 spółki z tej branży oraz kolejne 7 notowane na alternatywny rynku New Connect.
Każdy inwestor może nabyć akcje wymienionych niżej 11 spółek. Wystarczy posiadać konto maklerskie lub rachunek u brokera, np. w Saxo Bank Polska (tutaj dowiesz się więcej), umożliwiający handel akcjami na polskiej giełdzie papierów wartościowych. Warto rozważyć posiadanie akcji spółek z sektora recyklingu odpadów zwłaszcza tych, które przewidują wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy. A że zyski w tej branży są, to i będzie co dzielić.
Spółki recyklingowe na GPW:
- EKO EXPORT SPÓŁKA AKCYJNA (EEX)
- KRYNICKI RECYKLING SPÓŁKA AKCYJNA (KRC)
- MO-BRUK SPÓŁKA AKCYJNA (MBR)
- ORZEŁ BIAŁY SPÓŁKA AKCYJNA (OBL)
Spółki recyklingowe na New Connect:
- ATON-HT SPÓŁKA AKCYJNA (ATO)
- BIOERG SPÓŁKA AKCYJNA (BER)
- ECOTECH POLSKA SPÓŁKA AKCYJNA (ECO)
- GEOTRANS SPÓŁKA AKCYJNA (GTS)
- GRUPA RECYKL SPÓŁKA AKCYJNA (GRC)
- INVESTEKO SPÓŁKA AKCYJNA (IVE)
- TELESTO SPÓŁKA AKCYJNA (TLO)