Kredyt konsolidacyjny dla firm. Czy przedsiębiorstwa mogą konsolidować kredyty?

Mając więcej zobowiązań finansowych, często szukamy możliwości polepszenia swojej sytuacji i łatwiejszego sposobu spłaty. Do takich rozwiązań należy kredyt konsolidacyjny, będący jedną z popularniejszych ofert w bankach. Zazwyczaj jest on wybierany przez klientów indywidualnych, co jednak z przedsiębiorcami? Czy konsolidacja kredytu jest dostępna dla firm? Co warto wiedzieć na ten temat?

Kredyt konsolidacyjny – co to?

Pojęcie kredytu konsolidacyjnego nie jest nam obce i zazwyczaj zestawiamy je obok takich pojęć, jak „kredyt oddłużeniowy” czy „kredyt dla zadłużonych”. Nie są to do końca poprawne skojarzenia, choć oddają w pewien sposób główną cechę tego produktu finansowego. Kredyt konsolidacyjny jest bowiem zobowiązaniem długoterminowym, które przeznaczone jest na spłatę różnych zobowiązań. Dzięki temu zamiast obciążenia w postaci kilku rat różnej wysokości, spłaca się jedną, w ramach jednego kredytu. W wielu przypadkach może to być wybawienie z kłopotów finansowych. Warto przy tym pamiętać, że kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie nie tylko dla klientów indywidualnych, ale i dla firm (totalmoney.pl), które w ten sposób mogą zyskać wiele korzyści.

Jak działa kredyt konsolidacyjny dla firm?

Już wiadomo, że kredyt konsolidacyjny to nie tylko propozycja dla osób prywatnych, ale i dla firm. Jego działanie wygląda tutaj podobnie, czyli bierze się kilka zobowiązań (kredytów lub pożyczek), łączy w jedno, a następnie ustala warunki spłaty. Nasze dotychczasowe zobowiązania zostają natychmiastowo uregulowane w zamian za jeden połączony kredyt z jedną najczęściej niższą ratą oraz dłuższym czasem kredytowania. Przedsiębiorca nadal ma więc zadłużenie, ale możliwości jego spłaty zwiększają się z racji mniejszej ilości zobowiązań i na korzystniejszych warunkach.

Kredyt konsolidacyjny dla firm – dla kogo?

Na kredyt konsolidacyjny najczęściej decydujemy się w kilku przypadkach. Pierwszym z nich jest posiadanie większej ilości zobowiązań, które są wysoko oprocentowane, a suma rat kredytów jest na tyle duża, że mamy problemy ze spłatą. Może to być także ratunek w sytuacji, gdy firma nagle traci płynność finansową i siłą rzeczy przedsiębiorca nie jest w stanie spłacać wszystkich zobowiązań, z kolei konsolidacja pomoże w obniżeniu comiesięcznych kosztów. Inny powód to po prostu brak gotówki na działalność firmy – spłacamy dużą ilość kredytów i pożyczek i z tego powodu zaczyna brakować pieniędzy, by móc się rozwijać i funkcjonować.

Aby móc uzyskać konsolidację, trzeba także spełniać dwa podstawowe warunki: mieć pozytywną historię kredytową w BIK, a także działać na rynku od co najmniej 6 miesięcy.

Jakie są zalety kredytu konsolidacyjnego dla firm?

Największą zaletą kredytów konsolidacyjnych jest oczywiście obniżenie comiesięcznych wydatków przedsiębiorstwa na spłatę bieżących zobowiązań. Poza tym w ten sposób zyskuje się także dłuższy czas kredytowania, co jednak w konsekwencji może zwiększyć ostateczne koszta kredytu, choć będzie to mniej obciążające. Pozwoli to również na zwiększenie zdolności kredytowej firmy. Czasem przy zawieraniu umowy o konsolidację, można uzyskać także dodatkowe pieniądze na dowolny cel.

Kredyt konsolidacyjny dla firm – o czym pamiętać?

Co istotne, zanim zdecydujemy się ma ten typ kredytu, warto jest dokładnie zapoznać się z ofertami banków i porównać je ze swoją aktualną sytuacją. Choć konsolidacje z reguły są korzystne, wiele będzie zależało od warunków, jakie zaproponuje bank. Często konieczne może być także dodatkowe ubezpieczenie kredytu, a w przypadku hipotecznego kredytu konsolidacyjnego potrzebna będzie również wycena nieruchomości. Należy też zwrócić uwagę na zapisy umów dotychczasowych zobowiązań i punkty związane z opłatami karnymi w związku z wcześniejszą spłatą kredytu lub pożyczki. Dobrze jest wiedzieć czy kwota, którą zapłacimy, rzeczywiście będzie niższa i mniej obciążająca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here