To jasne, że są tacy, dla których szkoła jest nudna, monotonna, albo wydaje się zbędna. Dzieje się też tak, że uczniowie unikają szkoły, bo mają problem aby w niej wysiedzieć. Poniżej znajdują się podpowiedzi, jak wytrzymać w szkole i się do niej przyzwyczaić.
Rób wszystko od razu.
1
Czekanie ze zrobieniem zadań do ostatniej chwili, nie jest dobre. Kto nie dokończył zadania domowego lub, co gorsze, nie rozpoczął go, nie chce iść do szkoły, bo będzie się bał kary z tego powodu.
2
Przekładanie wykonania zadania na później wywoła stres. Jest tak dlatego, że uczniowie, działają wtedy pod presją, a to zwiększa zmęczenie.
3
Zazwyczaj starczy dobre planowanie. Daje to uczucie, że spokojnie starczy nam czasu. Trzeba mieć priorytety i zaplanować działania, wygospodarujemy wtedy więcej czasu, niż mogliśmy przypuszczać.
4
Dobrym planowaniem jest robienie projektu. Na jego stworzenie mamy miesiąc. Trzeba przyjąć, że każdego dnia na jego zrobienie przeznaczymy pół godziny, a godzinę na zrobienie prac domowych. To będzie mniej nerwowe, niż zostawianie tego na ostatnią chwilę.
Nie nakręcaj się sam
Nie stresuj się wynikami.
5
Wiedz, że jeżeli dobrze wykonałeś działania, nie masz się co przejmować. Bez względu na wyniki, które uzyskasz, jeśli nie masz sobie nic do zarzucenia, myśl pozytywnie. Jeśli wynik nie będzie satysfakcjonujący, kolejnym razem postaraj się mocniej.
Nie patrz na rówieśników.
6
Nie należy się ciągle oglądać na innych. Musisz być sobą i działać w zgodzie z własnymi wartościami.
7
Proś o wsparcie.
Jeśli nie rozumiesz zadania, nie obawiaj się prosić o pomoc. Proś rodziców, starsze rodzeństwo albo znajomych, by objaśnili to, czego nie wiesz. Może ktoś wyjaśni ci ten temat lepiej i jaśniej.
8
Jeśli rodzice i rodzeństwo nie pomogą, przed lekcją idź do nauczyciela i proś by ponownie to wyjaśnił.
Jeśli większość z was nie rozumie danego tematu, proście nauczyciela, by zrobił dodatkowe zajęcia, na których wyjaśni wątpliwości.
Idź na kółko.
10
Czasami dzieci z radością biorą udział w zajęciach robionych przez szkołę, gdy są ciekawe i można się wiele na nich dowiedzieć. Zapisz się do kółka lub zaoferuj utworzenie klubu w oparciu o wspólne hobby. To dobry sposób na nowe znajomości. Trzeba się dowiedzieć, czy jakiś nauczyciel chce być waszym opiekunem, a rodzice wyrażają zgodę na udział dzieci w zajęciach pozalekcyjnych.
11
Interesuj się światem, dołącz do grupy ekologicznej, czy kółka biologicznego. Będziesz umiał dobrze wykorzystać wolny czas i zyskasz na tym, intelektualnie i psychicznie.
Poznaj otoczenie.
12
Znajomi sprawią, że będzie ci dobrze w szkole. Są świetną grupą wsparcia i sprawią, że dzień będzie lepszy.
Rozsądnie dobieraj znajomych.
13
Wyczuwaj różnice między autentycznymi przyjaciółmi a pseudo-kolegami, chcącymi cię wpakować w kłopoty. Unikaj przemocy w szkole, nie bierz udziału w bójkach i ostrych dyskusjach.
W szkole jest miejsce na zabawę
14
Żartuj z kolegami lub na przerwie graj w piłkę na dworze. Unikaj jednak żartów, mogących zaszkodzić innym.
Mądrze spędź długą przerwę.
15
Słuchaj muzyki, rozmawiaj z przyjaciółmi albo czytaj. Wtedy się odprężysz i zminimalizujesz stres.
Optymistyczny stosunek do życia.
16
Pesymistyczne podejście zwiększa stres. Gdy spojrzysz optymistycznie, nie będzie tak źle, jak wyglądało.
17
Nie przejmuj się krytyką innych osób.
Rozróżniaj konstruktywną krytykę, a obelgi. Nie stresuj się i nie pozwól na negatywne widzenie siebie i osób z twojego otoczenia.
Miej cel.
18
Motywacją będzie wyznaczenie sobie celu i dążenie do niego niezależnie od przeciwności.