Jak zabrać się do pracy?

Każdy z pewnością znalazł się w sytuacji, gdy miał dużo pracy, wiedział, że musi to zrobić, ale jednocześnie, jakoś nie mógł się za to wziąć. A im bardziej się starał, im więcej sobie powtarzał, że musi, tym więcej pojawiało się rzeczy, które go od tego odciągały. Nagle przypomina nam się, że mieliśmy zetrzeć kurze, a to czujemy się głodni, a to za oknem ktoś zatrąbił i trzeba iść zobaczyć. To uczucie zna każdy, ale jak powinniśmy sobie poradzić z tym leniwcem?

1

Rób plan

Jeżeli masz duże zadanie do wykonania, to rozplanuj sobie pracę na kilka dni. Jeśli każdego dnia, będziesz robił taką samą część, to nie odczujesz tak bardzo zmęczenia, nie będziesz się czuł przytłoczony ilością, którą masz do zrobienia, a także widok zmniejszającej się ilości do wykonania sprawi, że zyskamy dodatkową motywację. Może się wówczas okazać, że bardziej się zmobilizujemy i szybciej wykonamy to co zaplanowaliśmy, mając przed oczami wizję zasłużonego odpoczynku.

Nie przestrzegałeś planu, doszły kolejne obowiązki, a może wszystkiego było za dużo i nagle wszystko się skumulowało? Teraz już nie pozostaje nic innego, jak zakasać rękawy i wziąć się ostro do pracy, aby wyrobić się ze wszystkim w wyznaczonym terminie.

Jak zabrać się do pracy?

 

2

Myśl realnie

Jeżeli stawiamy przed sobą jakiś cel, to musimy dopilnować, aby był on realny do wykonania. Może być napięty do granic możliwości, ale musi być możliwy do osiągnięcia. Warto też wyznaczyć sobie czas, w którym musimy zdążyć z jakimś zadaniem. Bardzo możliwe, że wówczas nasz umysł podświadomie zrobi wszystko, aby się w tym wyznaczonym terminie zmieścić.

Jeżeli będziesz wymyślał nowe powody, dla których musisz odejść od biurka, będziesz się rozpraszał, a co się z tym wiąże, znacznie wolniej będziesz wykonywał nałożone na siebie zadanie. Zrób sobie na zapas kanapki, kawę zrób w termosie i rzuć się do wykonywania zadań. Nie zapominaj jednak o przerwie, co dwie godziny wstawaj na kilkanaście minut od okna, przeciągnij się, otwórz okno, zrób nową porcję kawy lub herbaty. Jednak nie odwlekaj powrotu do pracy. Jeszcze przed upływem kwadransa usiąść przy biurku, daj sobie kilka minut na poprzeciąganie się i ostro wróć do pracy.

 

3

Miejsce pracy

Podczas pracy nie możesz być co chwilę rozpraszany. Dlatego wyłącz telewizor oraz radio, bo wówczas część umysłu koncentruje się na tym co słyszymy, choć nam może się wydawać, że jest inaczej. Wyłącz, albo przynajmniej wycisz telefon i odłóż go poza zasięg rąk.

 

4

Walcz z kryzysem

Na pewno w którymś momencie pojawi się kryzys. Nie daj mu się, walcz z nim, pomyśl ile rzeczy będziesz mógł robić i jak przyjemnie będzie, gdy już skończysz dane zadanie.

Pamiętaj, że wszystko można zrobić, jeśli ma się silną wolę. Bez niej nic nie pójdzie nam tak jak byśmy chcieli, dlatego tak ważne jest pozytywne nastawienie do pracy, którą mamy wypełniać. Jeśli zaprzemy się w sobie, że w określonym czasie wykonamy nałożone na nas zadania, to z pewnością nam się to uda. Pozytywne nastawienie do działania, ma tutaj do odegrania ogromną rolę.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here