Jak dbać o pamięć?

Każdy miał sytuację, w której o czymś zapomniał. Wiek sam w sobie nie musi być powodem problemów z zapamiętywaniem. Zazwyczaj na problemy z pamięcią wpływają choroby neurologiczne i inne problemy w organizmie. Choć zmiany w działaniu pamięci mogą denerwować, to jednak warto wiedzieć, że można im zapobiegać. Oto jak możemy to zrobić:

Ciągle się ucz

Jeżeli przez całe życie się uczymy i zmuszamy nasz mózg do pracy, to jest szansa, że w późniejszym czasie, będzie on w lepszej kondycji umysłowej. Warto rozwiązywać zagadki, krzyżówki, czytać książki, bo wówczas poprawiamy łączność między komórkami mózgowymi. Na mózg pobudzająco będzie działał nie tylko wykonywany zawód, czy hobby, ale też to, że cały czas podejmujemy nowe wyzwania.

Jak dbać o pamięć?

Korzystaj ze wszystkich zmysłów

Jeżeli podczas nauki nowych rzeczy, będziemy korzystać ze wszystkich zmysłów, to nasz mózg będzie musiał wykonać większą pracę. Jeżeli zapamiętujemy coś, czemu towarzyszy zapach, to szybciej będziemy mogli sobie to przypomnieć, zwłaszcza jeżeli zapach był przyjemny. Podczas oglądania obrazków połączonych z zapachami, aktywuje się kora mózgowa odpowiedzialna za zapach, i ten sam jej fragment aktywuje się także wtedy, gdy widzimy dany obrazek, nawet jeśli już nie czujemy zapachów.

 

Wiara w siebie

Ważna jest także tutaj odpowiednia wiara w siebie. Wówczas będziemy mieli poczucie, że wszelkie działania mające poprawić nasze zapamiętywanie faktycznie mają sens i że dzięki nim nasza pamięć przez dłuższy czas będzie działała tak jak powinna. Jeżeli uwierzymy stereotypom, że wraz z wiekiem pamięć się pogarsza, to będziemy sobie to tak długo wmawiać, aż faktycznie tak się stanie.

 

Bądź aktywny umysłowo

 

Kiedy pamiętasz bez trudu ważne daty, albo to gdzie zostawiłeś dokumenty, to warto stawiać przed sobą jeszcze większe wyzwania. Zapamiętuj nowe rzeczy i spraw, aby było ich trochę więcej niż do tej pory. Jeśli mamy jednak problemy z pamięcią, to zapisujmy wszystko w kalendarzu, abyśmy w razie czego mogli do niego zajrzeć. Warto też mieć stałe miejsce w domu na klucze czy dokumenty, aby nie mieć problemów z ich znalezieniem.

 

Powtarzaj to co masz do zapamiętania

Czasami nie mamy możliwości zapisania tego co usłyszeliśmy, a jest to dla nas ważna informacja. Wówczas warto powtórzyć ją kilka razy na głos, dzięki czemu aktywujemy proces pamiętania faktów, który będzie trwał dłużej. Tak samo możemy zrobić w momencie, kiedy poznajemy kogoś nowego  i chcemy mieć pewność, że uda nam się zapamiętać jego imię.

 

Powtarzajmy sensownie

 

Jeżeli chcemy zapamiętać coś skomplikowanego, albo coś co składa się z mnóstwa szczegółów, to koniecznie musimy pomyśleć, jak powtarzać te informacje, tak aby zapamiętać je na dłużej. Powtarzanie ich przez kilka minut raz za razem nie da zbyt dobrego efektu. Lepiej zrobimy, jeśli będziemy to powtarzać raz na jakiś czas. Na początek raz w czasie godziny, później raz na parę godzin, a ostatecznie tylko jeden raz każdego dnia. Taka metoda zapamiętywania jest bardzo przydatna i skuteczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here