Czym różni się radca prawny od adwokata

Należy mieć świadomość, że radca prawny jest zawodem bardzo znanym, jednak w kraju bardzo duża liczba osób nie zdaje sobie sprawy z zakresu jego profesji. Ludzie często postrzegają bowiem osoby pracujące we wspomnianym zawodzie, jaki doradców prawnych. Czym dokładnie się zajmuje radca prawny?

Jakie są różnice między radcą prawnym a adwokatem?

Koniecznie trzeba wiedzieć, że różnica w reprezentowaniu klientów jeżeli chodzi o obsługę prawną między omawianymi radcami prawnymi a adwokatami dotyczy tylko i wyłącznie prawa karnego. Należy również podkreślić, że uprawnienia radców prawnych z roku na rok coraz bardziej zbliżają się do adwokatów.

Osoba zainteresowana ma obecnie możliwość zgłoszenia się do radcy prawnego w przypadku spraw z zakresu sądu rodzinnego, administracyjnego czy nawet cywilnego.

W jaki sposób może pomóc osoba pracująca w omawianym zawodzie?

Warto wiedzieć, że radcowie prawni w porównaniu do adwokatów mogą być zatrudniani na zasadach umowy o pracę. Ponadto występują w sądach zdecydowanie częściej niż mogłoby się wydawać.

Należy mieć świadomość, że zgodnie z obowiązującą ustawą mogą udzielać porad prawnych, opracowywać projekty aktów prawnych, sporządzać opinie prawne czy nawet występować przed urzędami czy sądami.

Godny uwagi jest również fakt, że wspomniane usługi radcowie mogą świadczyć z zakresu wszystkich kodeksów. Można liczyć na pomoc radcy prawnego w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego czy prawa rodzinnego.

Radca prawny nie jest tylko i wyłącznie doradcą

Jak już zostało wspomniane, wcześniej profesja osoby pracującej w omawianym zawodzie bardzo często mylona jest doradcą prawnym. Radcowie prawni nie mogą podczas wykonywania pracy ulegać praktycznie żadnym naciskom. Z kolei ich praktyka musi być wcześniej potwierdzona przez edukację.

Koniecznie trzeba podkreślić, że gwarancją wspomnianego stanu rzeczy jest zrzeszenie w samorządzie zawodowym. Warto mieć świadomość, że jednostki, do których koniecznie należy zaliczyć Krajową Izbę Radców Prawnych czy Okręgową Izbę Radców Prawnych. Dbają one bowiem o właściwy poziom usług, które będą świadczone przez radców prawnych. Organizują także istotne egzaminy na trzyletnią aplikację czy szkolenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here