Co zrobić, aby menedżer lepiej zarządzał zespołem?

Największym potencjałem każdego przedsiębiorstwa są jego pracownicy. Jeśli będą odpowiednio zmotywowani do pracy, nastawieni na realizację wyznaczonych przez firmę celów, a ich obowiązki będą wykonywane wydajnie i efektywnie, firma może odnosić wiele sukcesów. Jednak nie zawsze jest to możliwe, a klucz tkwi w tym, kto będzie zarządzał zespołem.

Jeśli pracownik będzie pracował w atmosferze napięcia i chaosu, nie będzie czuł, że jest potrzebny, nikt nie zauważy jego starań za to każdy wytknie niedociągnięcia, nie będzie skory do większego zaangażowania. Mało tego, rośnie ryzyko wypalenia zawodowego, co nie tylko dla pracownika, ale również dla firmy wiąże się z daleko idącymi konsekwencjami. Dlatego też chcąc inwestować w rozwój swojej firmy, należy zacząć od tego, by przyjrzeć się jej od wewnątrz. Być może poprzez analizę wykonywanych przez menedżera obowiązków i jego podejścia wobec podległych mu pracowników, będzie można go skierować na odpowiednie szkolenie, które pomoże uzupełnić wiedzę.

Jaki powinien być współczesny menedżer?

Każda firma chce się rozwijać, więc patrząc przyszłościowo, na stanowisku menedżera powinien być ktoś, kto będzie elastyczny i łatwo odnajdzie się wśród zmian i nowych obowiązków. Jest to niemożliwe dla kogoś, kto nie ma zmysłu w zarządzaniu i nie potrafi odpowiednio zorganizować pracy swojej i innych. Od przyjmowanych do firmy pracowników często wymaga się odporności na stres. W przypadku menedżerów nabiera to jeszcze głębszego znaczenia. Menedżer nie tylko sam nie może ulegać emocjom i umieć wykonywać pracę pod presją czas, ale musi także rozwiązywać spory i uspokajać swoich pracowników. Jeśli rynek jest sprzyjający, jest popyt na produkty, bądź usługi danej marki, a firma dochodów nie przynosi, należy poszukać przyczyny. Istnieje prawdopodobieństwo, że menedżer nie motywuje swoich pracowników lub robi to nieumiejętnie. Może też mieć kłopot z delegowaniem zadań lub ich rozplanowaniem.

Na jakie szkolenie wysłać menedżera?

W zależności od tego, jakie są przyczyny kłopotów, menedżerów wysyła się na różne szkolenia. Niekoniecznie osoba, które potrafi świetnie rozwiązywać konflikty, równie dobrze będzie umiała motywować lub oceniać pracowników. Menedżer musi zarządzać grupą osób, a im jest ich więcej, tym wszystkie relacje są bardziej skomplikowane. To, że dana osoba świetnie sobie radziła po przyjęciu do pracy, nie znaczy, że równie dobrze poradzi sobie po kilku latach, kiedy zmieniła się struktura, powiększył zespół.

Bardzo możliwe, że menedżer będzie potrzebował ukończenia takich kursów jak: szkolenie z zarządzania projektami, z zarządzania czasem czy asertywności. Zanim ostatecznie zdecydujemy, jakie szkolenie jest potrzebne menedżerowi, trzeba spojrzeć pod kątem całej jego pracy i osobowości, a następnie zastanowić się, które jego kompetencje warto rozwijać. Zdarzają się też przypadki, że na stanowisku menedżera został zatrudniony ktoś, kto nie radzi sobie z większością powierzonych obowiązków. Wtedy może się okazać, że konieczne jest przyjęcie na to stanowisko innej osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here