Apartament na wynajem – to się opłaca!

0

Wśród turystów, a także wśród osób często podróżujących w celach biznesowych w ostatnim czasie popularność zyskały aparthotele, w których można przenocować w luksusowych warunkach. Od tradycyjnych hoteli różnią się one tym, że oferują gościom nie tylko pokój, lecz całe, w pełni wyposażone mieszkanie – apartament. W systemie hotelowym, na krótki okres, można więc wynająć mieszkanie.

Linie kredytów preferencyjnych dla rolników

0

Kredyty preferencyjne to takie, dzięki którym rolnik może otrzymać finansowe wsparcie na naprawdę korzystnych warunkach. Przyznawane kredyty dotyczą kwot do nawet 8 milionów złotych. Za te środki rolnik jest w stanie prężnie rozwinąć swoje gospodarstwo i wreszcie osiągać pokaźne zyski.

Jak odliczyć 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego?

0

Jak co roku podatnicy zobowiązani są do przekazania należytego podatku do Urzędu Skarbowego. Jeżeli chcemy mieć wpływ, na co będzie wykorzystana część, składanej przez nas daniny na rzecz państwa, możemy odliczyć 1% kwoty wykazanej w rocznej deklaracji PIT na rzecz wybranej organizacji, stowarzyszenia czy fundacji. Nie jest to oczywiście żadne, dodatkowe obciążenie dla podatnika czy darowizna, którą można by dopiero potem odliczyć od dochodu. Wystarczy, że zdecydujemy, która organizacja dostanie dodatkowe fundusze wspomagające jej działalność. Dzięki temu mamy realny wpływ na wspieranie interesującej nas inicjatywy.

Wymogi w branży spożywczej

0

Przedsiębiorstwa działające w branży spożywczej muszą spełniać wiele różnego rodzaju wymogów. Niektóre standardy powstały, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa pracownikom.

Dlaczego warto inwestować w ISO 9001?

0

ISO 9001 to najpopularniejszy na świecie system certyfikacyjny na świecie. Do tej pory uzyskało go już ponad milion organizacji. Warto go znać i wiedzieć, jakie korzyści może przynieść firmie.

Stres w biznesie. Jak sobie z nim radzić?

0

Nadmierna potliwość, bezsenność, częste bóle głowy, rozdrażnienie, wybuchowość — znasz to wszystko? Długotrwały stres w pracy nie jest sprzymierzeńcem. Jak okiełznać wroga? Dasz wiarę, że wystarczą 3 proste kroki? Sprawdź jakie i ciesz się spokojem!

Jak wybrać kierunek studiów?

0

Właśnie kończysz szkołę średnią i przygotowujesz się do matury? Jeżeli tak, to na pewno jesteś w temacie wyboru odpowiednich studiów dla siebie. Jeśli jesteś już zdecydowany, wiesz na co chcesz iść i od lat do tego konsekwentnie dążysz, to świetnie. Jeżeli jednak nadal się nad nimi zastanawiasz, to wiedz, że pod uwagę musisz wziąć wiele różnych czynników. Wybór odpowiedniego kierunku studiów i odpowiedniej uczelni jest bardzo ważny, dlatego musimy go dokładnie przemyśleć. To w dużej mierze od niego przecież, będzie zależało to, jak potoczy się nasze późniejsze życie. Zobacz na co warto zwracać uwagę, gdy wybiera się kierunek studiów.

1

Na początek powinniśmy wiedzieć, że najlepiej studiować to, co naprawdę nas interesuje, co lubimy. Jeśli możemy godzinami siedzieć przed komputerem i tworzyć nowe oprogramowania, to z wyborem kierunku studiów, nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu. Jeżeli jednak komputery nas nie lubią, ciągle się nam zawieszają, a my mamy ochotę uciekać na ich widok, to lepiej rozejrzyjmy się za czymś innym. Poza tym, nie powinniśmy tylko patrzeć na kwestię przyszłych zarobków. Co z tego, że jako informatyk bez trudu znajdziemy świetnie płatną pracę, skoro na samą myśl o niej będziemy czuli się sfrustrowani? Warto wybierać taki kierunek studiów, aby później móc robić w życiu zawodowym to, co naprawdę się lubi.

Jak wybrać kierunek studiów?

2

To ty sam musisz zdecydować o tym, jaki kierunek studiów chcesz wybrać. Nie możesz się sugerować tym, gdzie idzie twoja koleżanka, ani tym, czy dany kierunek będzie podobał się twoim rodzicom. Nie masz się co martwić, że na dany kierunek nie idzie nikt znajomy, na uczelni będzie mnóstwo ludzi, więc poznasz nowe osoby. Zwłaszcza, że idziesz tam, aby się czegoś nauczyć, a nie żeby opuszczać wykłady i siedzieć ze znajomymi w knajpce. Rodzice też nie mogą za ciebie wybierać kierunku. Nawet jeśli doradzają ci życzliwie, to nie powinieneś godzić się na kierunek medyczny, jeśli wiesz, że słabo ci się robi od widoku igły. Jeżeli jednak rodzice są właścicielami firmy, to powinieneś pomyśleć o jej przejęciu w przyszłości. Wówczas warto wybierać takie studia, które będą ci pomocne podczas zarządzania firmą, tak aby kontynuować pracę, jaką w swoją działalność włożyli twoi rodzice.

3

Jeżeli nadal nie wiemy, jakie studia wybrać, warto zapoznać się z ich ofertą, a następnie pomyśleć, które z nich dają największe pole do manewru. Przy których jest największa szansa, że znajdziesz pracę za 5 lat, gdy już je ukończysz? Czy praca, którą będziesz mógł po nich podjąć cię zadowoli? Czy w razie potrzeby, w przyszłości, będziesz mógł uzupełnić swój zawód w oparciu o te studia?

4

Wybierając dany kierunek, musimy pamiętać, że nie zawsze będziemy pracować w zawodzie, który chcieliśmy po nim osiągnąć. Czasami będziemy robili coś innego, jednak wiedza, którą zdobędziemy na studiach, pozwoli nam radzić sobie z kłopotami, samodzielnie rozwiązywać problemy, a także wyrobi w nas umiejętność ciągłego uczenia się i wychwytywania ważnych informacji z całego ich natłoku.

 

Jak wybrać studia dla siebie?

0
Jak wybrać studia dla siebie?

Kiedy kończymy szkołę średnią, stajemy przed dylematem odnośnie tego, jakie studia powinniśmy wybrać i czym powinniśmy się przy tym wyborze kierować. Wiadomo, że w dzieciństwie, każdy miał jakieś marzenia odnośnie tego, co będzie robić w dorosłym życiu. Jedni chcieli być lekarzami, inni strażakami, a jeszcze inni fryzjerem. Nieraz w ciągu tych wszystkich lat zmienialiśmy zdanie i twierdziliśmy, że jednak będziemy kimś zupełnie innym. Pomocne w wyborze odpowiedniego kierunku studiów, mogą być rozmowy z tymi, którzy już pracują, tak aby się dowiedzieć, czy są zadowoleni ze swojego wyboru. Jeśli nadal nie wiemy, na co się zdecydować, powinniśmy zapoznać się z poniższymi radami.

1

Jakie jest twoje hobby

Jeżeli będziemy robić to co lubimy, to prawdopodobnie będziemy wówczas robić to lepiej, a jednocześnie, będzie nam to sprawiało wiele radości. Dlatego warto się zastanowić, co nam sprawia przyjemność, na czym moglibyśmy spędzać całe godziny. Może być tak, że jakaś mała dziewczynka szyła ubranka dla lalek, jeśli nadal interesuje ją wszystko co wiąże się z modą i lubi szyć, to z pewnością dobrze poczuje się na kierunkach, które będą wiązały się z projektowaniem odzieży, a to oznacza, że właśnie w tym kierunku powinna poprowadzić swoje dorosłe życie. Tak samo osoba, która lubi przebywać w kuchni i przygotowywać różne dania, może świetnie się sprawdzić, w pracy jako kucharz.

Jak wybrać studia dla siebie?

2

Co wychodzi ci dobrze?

Większość ludzi dzieli się na dwie grupy: jedni są ścisłowcami, drudzy humanistami. Jeśli nigdy nie mieliśmy problemów z matematyką, to z pewnością powinniśmy pomyśleć o kierunkach, w których będziemy mogli z niej korzystać, takich jak: księgowość, ekonomia, albo nawet budownictwo. Jeśli jednak mamy umysł humanistyczny, to warto pomyśleć o kierunku studiów na którym będziemy mieli styczność z językiem polskim czy historią.

3

Pomyśl o swoich zainteresowaniach

Pomyślmy czy nie da się połączyć zainteresowań z kierunkiem studiów. Może interesujemy się filmami i powinniśmy iść do szkoły filmowej? A może uwielbiamy książki i powinniśmy połączyć swoją karierę zawodową z wydawnictwem? Jeśli wolimy nauki ścisłe, to może się okazać, że kończąc kierunek związany z chemią, będziemy mogli pracować w laboratorium.

4

Próbuj

Może się okazać, że kierunek, który wybraliśmy jednak nam nie odpowiada. Nic w tym złego. Zawsze możemy przerwać studia na tym kierunku i rozpocząć na innym. Albo dokończyć te i zacząć kolejne.

5

Przyglądaj się

Warto patrzeć, jak inni sprawdzają się na danym stanowisku. Może się wówczas okazać, że w rzeczywistości wygląda to inaczej, niż nam się wydawało. Nieświadomie podnosiliśmy jego atrakcyjność.

6

Pomyśl o priorytetach

Zastanawiając się nad karierą zawodową, pomyśl co jest dla ciebie ważne. Czy chcesz stawiać na karierę, liczne wyjazdy i nadgodziny? Czy może najważniejsza jest rodzina, której chcemy przeznaczyć jak najwięcej czasu? To wszystko jest ważne, bo możemy wpaść w pułapkę przekwalifikowań, braku pracy, albo bycia ciągle sfrustrowanym.

7

Słuchaj intuicji

Zazwyczaj skupiamy się na tym, co mówi nam rozum. A może jednak warto posłuchać tego co mówi nam intuicja i serce? Nawet jeśli będziemy krytykowani, to nasze zadowolenie sprawi, że chętniej będziemy podejmować nowe wyzwania. To doprowadzić może do tego, że odniesiemy sukces, który wszyscy będą widzieli.

Szkoła policealna czy studia? Co wybrać?

0
Szkoła policealna czy studia? Co wybrać?

Wiele osób zwraca uwagę na to, że między zdaniem matury, a rozpoczęciem nauki na uczelni, mamy szansę przeżyć najdłuższe wakacje w życiu. Warto jednak pamiętać, że w tym okresie, trzeba czekać na wyniki matury, które mogą zaważyć na dalszym życiu. To właśnie od nich będą zależały wyniki rekrutacji do wyższej szkoły. Młodzi ludzie martwią się, że mogą nie dostać się na wymarzone studia i zastanawiają się, co w takiej sytuacji powinni zrobić. Z jednej strony mogą odczekać i złożyć podanie na studia w przyszłym roku, ale jeśli nie chcą stracić tego czasu, to może warto się zapisać do szkoły policealnej? W poniższych punktach wypisane są argumenty za jednym i drugim rozwiązaniem.

1

Jeżeli planujesz pracować w zawodzie, w którym studia wyższe i dyplom mają duże znaczenie, to musisz iść na studia. Jeżeli potrzebny ci przede wszystkim tytuł technika, możesz go uzyskać również w szkole policealnej. Dużo będzie zależało od rynku i ofert pracy. Może się okazać, że lepiej będzie poczekać rok, i ten czas wykorzystać na naukę języka, albo szukanie pracy.

Szkoła policealna czy studia? Co wybrać?

2

Jeżeli jesteś humanistą, który i tak już będzie miał ciężej na rynku pracy, a do tego jeszcze słabo ci poszła matura, to warto pomyśleć o zdobyciu nowych kwalifikacji. Wiele różnorakich kierunków oferuje nam szkoła policealna, która trwa rok lub dwa, a co się z tym wiąże, idealnie pomoże nam zapełnić ten rok oczekiwania na ponowne złożenie podania na studia. Ważne jest to, że szkoły policealne wymagają na nas zrobienie praktyk zawodowych, co sprawia, że mamy nie tylko wiedzę teoretyczną na jakiś temat, ale także mamy wiedzę praktyczną. To też pozwoli nam określić, czy kierunek jaki wybraliśmy w tej szkole, jest na tyle ciekawy, że chcielibyśmy mu poświęcić także naszą dalszą karierę zawodową. Później, gdy już będziemy robić nasze studia, o których wcześniej tyle marzyliśmy, będziemy też spokojniejsi, bo będziemy mieli pewność, że mamy niezbędny fach w ręku i odpowiednie doświadczenie.

3

Najbardziej korzystną opcją, będzie z pewnością połączenie tych dwóch propozycji. Zdobycie doświadczenia i tytułu technika, w szkole policealnej, a także ukończenie studiów wyższych. Tak też robi wiele osób. Albo robią najpierw policealną, a potem studia, albo odwrotnie, najpierw kończą studia, a później robią jeszcze kilka, powiązanych ze sobą kierunków w policealnej. Takie podejście daje możliwość spojrzenia na edukację z dwóch różnych stron. Z jednej strony na studiach mamy mnóstwo wiedzy teoretycznej, z drugiej znowu szkoła policealna przekazuje nam tą wiedzę głównie w praktyce.

 

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli zdecydujesz się na szkołę policealną, za którą trzeba płacić, to musisz dokładnie przeczytać umowę. Po to, aby wiedzieć, czy czasami nie będziemy musieli ponosić dodatkowych opłat za zrezygnowanie w czasie roku szkolnego.
Warto zobaczyć jak wygląda dana szkoła, jakie są sale, z jakiego sprzętu korzystają. Warto też już od początku znać cennik opłat dodatkowych, np. za poprawianie egzaminu.

 

Jak rozwinąć kreatywność?

0

Kreatywność jest ważna, bo pomaga nam tworzyć nowe i w odpowiedni sposób rozwiązywać wszystkie nasze kłopoty. Dodatkowo jest szczególnie ważna w przypadku artystów, ponieważ bez niej, nie mogliby tworzyć nowych dzieł. Może zdarzyć się tak, że mimo wysiłków nie pojawiają się w naszej głowie żadne nowe pomysły i tracimy zapał do dalszego tworzenia. Co powinniśmy więc zrobić, aby temu zaradzić? Przede wszystkim powinniśmy zrobić wszystko, aby kształtować w sobie kreatywność. Każdy ma szansę być kreatywnym, jeśli tylko podejdzie do tego w odpowiedni sposób. Przecież, gdyby nie to, to nie mielibyśmy aż tylu wynalazków przydatnych w codziennym życiu. Dlatego też w dalszych punktach znajdziesz informacje, co zrobić, aby tą swoją kreatywność odpowiednio zwiększyć.

1

W kreatywnym myśleniu, na pewno pomaga odpowiednio rozwinięta wyobraźnia. Dlatego właśnie powinniśmy na niej się skupić w pierwszej kolejności, wpływając na jej rozwój poprzez słuchanie muzyki, czytanie książek, obcowanie ze sztuką. Im bardziej pobudzona będzie nasza wyobraźnia, tym lepiej też będzie działała nasza kreatywność, która przecież w znacznej mierze się z nią łączy. Pomocne może być tutaj tworzenie w głowie obrazów, które łączą się z książką którą czytamy, albo z muzyką której słuchamy.

Jak rozwinąć kreatywność?

2

Rutynowe działania, które wykonujemy mechanicznie, nie zastanawiając się nawet nad nimi, mogą zabijać. Przede wszystkim niszczą naszą inteligencję, ponieważ nie zastanawiamy się nad tym co robimy. Niszczą też naszą kreatywność i zaradność, bo nie musimy wymyślać kolejnych rozwiązań. Dlatego właśnie chcąc rozwijać kreatywność, trzeba co jakiś czas zmieniać przyzwyczajenia, unikać rutyny, co nie musi być trudne, jeśli będziemy wybierać różne drogi powrotu do domu, różną kolejność działań, podczas szykowania się do pracy. Najłatwiej będzie, jeśli przeanalizujemy swoje nawyki, co wykonujemy w taki sposób, że nawet nie myślimy o innych rozwiązaniach? Wówczas łatwiej będzie nam stworzyć coś nowego, zmienić sposób działania.

3

Bądź odważny w pracy twórczej. Jeśli potrafisz malować – rób to, jeśli znasz się na muzyce, to graj lub śpiewaj, w zależności od tego, co wychodzi ci najlepiej. Jeżeli lubisz słowo pisane, zacznij tworzyć krótkie opowiadania. Każde działanie tego typu, będzie ćwiczyło twój umysł, będzie go pobudzało do większego działania. Na początku może się wydawać, że idzie nam to dość ciężko, jednak z biegiem czasu będzie nam to wychodziło coraz lepiej.

4

Poszukaj dookoła siebie inspiracji. Jeśli ją znajdziesz, to będziesz miał szansę w odpowiedni sposób wykorzystać ją w swoim pomyśle. Czasami nie trzeba będzie wiele, aby coś pozytywnie wpłynęło na naszą kreatywność i sprawiło, że będziemy co chwilę mieli nowe pomysły do wykorzystania. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nasza kreatywność ciągle się rozwija, a my w każdym momencie, poprzez tworzenie nowych rzeczy, będziemy mogli się przenieść w inny świat.

5

Ważny jest wypoczynek, zrelaksowanie się. Często nowe pomysły pojawiają się wtedy gdy odpoczywamy, gdy nasze myśli swobodnie przepływają przez głowę, albo kiedy jesteśmy na pograniczu jawy i snu. Jeśli będziemy zmęczeni, może dojść do wypalenia, a wówczas już nie wymyślimy niczego nowego.

 

ZOBACZ TEŻ